MİNERALLER

Mineraller insanlar için hayati önem taşıyan inorganik maddeler ve birleşiklerdir. Vücut tek başına üretemez, ancak birçok işlev için buna ihtiyaç duyar. Yiyecekle birlikte alınmaları zorunludur.

Mineraller, insan organizmasındaki oluşumuna bağlı olarak nicelik ve eser elementlerine göre sınıflandırılırlar. Vücut ağırlığının kilogramı başına 50 miligramdan fazla konsantrasyonda, bir nicelik elementlerde, aksi halde eser elementlerden bahsedilir.

İnsanlar yaşamak için suya, karbonhidratlara, yağlara, vitaminlere ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Mineraller insan hayatına iki şekilde katkı sağlarlar: Organizma onlara yapı taşları olarak ihtiyaç duyar, örneğin dişler ve kemikler için ve birçok metabolik işlemi yönetmek gibi vücutta önemli görevleri yerine getirirler. Mineraller enerji kaynağı olmamalarına rağmen, muhtemelen metabolizmanın tüm süreçlerini etkilemektedirler. Enzim ve hormon bileşenleri olarak, farklı süreçleri düzenlerler. Organizmadaki varlıkları hayati önem taşır.

Farklı minerallerin işlevlerini gösteren bazı örnekler:

  • Kalsiyum kemikler ve dişlerin bir yapı taşıdır. Yapısal bir işleve sahiptir. Vücudun bu maddeye çok ihtiyacı var, bu nedenle kalsiyum nicelik elementlerinden biridir.
  • Demir bir eser elementidir; diğerlerinin yanı sıra kan pigmentinin (hemoglobin) üretiminde ve oksijen taşınmasında rol alır; Ayrıca proteinler (enzimler) için de gereklidir.

Tiroid bezinin hormonları için sadece enzimlere değil aynı zamanda iyoda da ihtiyacı vardır. Önemi çok iyi bilinir: örneğin insülin salgılamayı kontrol eder.

SORUMLU KİŞİLER

Fatih Yılmaz

Fatih Yılmaz

GBA Group Food Türkiye / Intercolab

Fatih.Yilmaz@intercolab.com

Dr. Markus Zell

Dr. Markus Zell

GBA Group Food Almanya

M.Zell@gba-group.de

Dr. Sven Unger

Dr. Sven Unger

GBA Group Environment Almanya

S.Unger@gba-group.de

IMPRINT
İntercolab Uluslararası Laboratuvar Analiz Hizmetleri San ve Tic. A.Ş
Kazım Dirik Mah. 234 Sk. No:14/D TR-35100 Bornova/İZMİR
Tel: +90 (0850) 850 05 22
Fax: +90 (0232) 480 05 22
Mail: info@intercolab.com
CEO: Fatih Yılmaz
Handelsregister / Commercial Registry: İZMİR
VAT: Bornova 626 040 0441